Роз’яснення щодо боргів, які утворилися у отримувачів субсидій

В липні 2017 року більшість громадянотримувачів субсидії надійшли розрахунки за комунальні послуги, в яких в позиції «Субсидія» зазначалась сума за опалення з мінусом, а у споживача утворився борг, хоча на 1 травня була переплата.

Ця ситуація виникла через те, що субсидія призначається на норми використання послуги, а людина використовує послуг менше. Якщо поглянути на квитанції протягом опалювального сезону, то можна побачити, що нарахована сума за послугу у різний місяць навіть опалювального сезону дуже відрізняється, а сума субсидії, яка надходить на особовий рахунок залишається майже незмінною.

Існує навіть такий парадокс (особливо це помітно у розрахунках за тепло в березні 2017 року), коли по більшості особових рахунків нарахована сума за тепло є меншою, ніж сума субсидії. Тобто, держава профінансувала громадянина на випадок максимального використання послуги наперед, тому що неможливо розрахувати, скільки громадянин витратить тепла чи води.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 23.08.2016 № 534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення» після закінчення опалювального періоду організаціями – надавачами комунальних послуг проводиться розрахунок невикористаних сум субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону за особовим рахунком громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний сезон, що закінчився.

При цьому відповідно до зазначеної постанови, відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за опалювальний сезон за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг в особі їх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок.

Під час призначення субсидії розраховується сума обов’язкового платежу субсидії, яку кожний громадянин повинен сплачувати кожного місяця. Обов’язкова частка плати розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї. Якщо ж особа не сплачувала цей платіж, то після розрахунку невикористаної частини субсидії й утворюються борги.

Також необхідно зазначити, що субсидія надається на оплату житла та опалення на фактичну площу, але в межах соціальної норми житла. Субсидія на житлово-комунальні послуги надається на об’єми, що дорівнюють соціальним нормативам користування житлово-комунальними послугами, незалежно від фактичних обсягів споживання. Все що нараховується понад соціальну норму по кожній комунальній послузі, особа повинна сплачувати в повному обсязі. З 1 жовтня 2014 року субсидії призначаються з урахуванням єдиних для всієї України соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг, які були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»

Повідомлення про призначення субсидії, в якому зазначаються суми субсидій, норми на які розрахована субсидія та суми обов’язкового платежу можна отримати в Управлінні праці та соціального захисту населення.

Якщо переплата по особовому рахунку утворилася за рахунок коштів, які сплачувались отримувачем субсидії самостійно, то ці кошти залишаються на особовому рахунку, і ні в якому випадку не списуються з рахунку.

Борг, який утворився через несплату обов’язкового платежу, необхідно сплачувати. У разі неможливості сплатити такі суми одразу, необхідно звернутися до підприємства – надавача послуги для укладання договору реструктуризації боргу, оскільки, в іншому випадку, через наявність боргів субсидія на наступний період може бути припинена.

Чи можна самостійно заздалегідь розрахувати суму надлишкової субсидії, яку потрібно буде повернути? Так, оскільки громадяни отримують всю необхідну інформацію в квитанціях.

Розглянемо приклад  по постачанню тепла.

  • Дивимось повідомлення про призначення субсидії – на яку площу призначена субсидія (Наприклад, 48 м2). Квартира складає 70 м2. Отже субсидія призначається лише на 48 м2 , а надлишок 22 метри сплачується в повному обсязі. Це складає 22*31,8=699,60 грн.
  • Нарахування на соціальну норму складає, наприклад, 1526,40 грн і на цю суму надається 1026,40 грн субсидії та 500 грн обов’язковий платіж. Тобто сплачувати кожного місяця потрібно: 699,60+500=1199,60 грн.
  • Далі дивимось у квитанцію ХТМ:

Січень 2017

Нараховано 2300 грн – сплачуєте 1199,60 (Субсидія в повному обсязі)

Лютий 2017

Нараховано 1700 грн – сплачуєте 1199,60 (Субсидія буде лише 500,40 грн. надлишок повернеться до бюджету.)

Березень 2017

Нараховано 1000 грн – сплачуєте 1000 грн.(Вся субсидія повернеться до бюджету, а сплачується менше, оскільки Ви використали послуги менше ніж обов’язкова сплата).

Тому, будучи уважними до розрахунків, та сплачуючи обов’язкові платежі, Ви ніколи не опинитесь у боргах, і субсидії від держави будуть Вам допомогою у скрутний час.

Всі консультації Ви можете отримати в управлінні праці та соціального захисту населення.