Призначення субсидій на житлово-комунальні послуги

Які домогосподарства мають право на призначення житлової субсидії, якщо у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства є особи, які перебувають за кордоном?

Відповідно до п. 7 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, житлова субсидія може бути призначена за рішенням комісії, якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.

У разі яких змін подаються нові заява та декларація?

Відповідно до п. 16 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім’ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

З якими країнами укладено договори про соціальне забезпечення?

Відповідний перелік країн розміщено на веб-сайті Мінсоцполітики у розділі «Міжнародна діяльність» у закладці «Міжнародне співробітництво» за посиланням «Перелік міжнародних договорів».

Відповідно до Розділу II «Двосторонні міждержавні договори» та Розділу III «Міжурядові договори» зазначеного переліку міжнародних договорів станом на 15.11.2018 чинними є договори про соціальне забезпечення з такими країнами: Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Монголія, Португалія, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія, Азербайджан, Білорусь, Вірменія, В’єтнам, Грузія, Молдова, Росія. Цей перелік може змінюватися.

Перелік міжнародних договорів

Чи враховується дохід отриманий самозайнятою особою при розрахунку субсидії?

Відповідно до абзацу вісімнадцять пункту 12 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995р. №848, не враховується, якщо самозайнята особа є фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування і є платником єдиного податку 1-3 груп.

Чи враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання?

Відповідно до п. 9 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, не враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти.

Чи має право на субсидію особа, яка працює лише два місяці перед зверненням?

Відповідно до абзацу шостого пункту 7 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995р. №848, особа, яка на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія, має право звернутись на коміссію.

Хто і за яких умов має право на призначення субсидії на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла?

Відповідно до п. 5 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, за рішеннями комісій, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла.

До непрацездатних непрацюючих осіб належать:

- особи, які не досягли повноліття;

- громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності;

- громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;

- громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;

- громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства.

Чи можливо перерахувати раніше призначену житлову субсидію у разі звільнення з роботи працюючого пенсіонера?

Відповідно до п. 17 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, з наступного місяця після звільнення пенсіонера необхідно звернутися з відповідною заявою до структурного підрозділу соціального захисту населення.

Який платіж необхідно сплачувати отримувачам житлової субсидії?

Відповідно до абзацу сімнадцять пункту 18 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995р.№848, громадяни, яким житлова субсидія надається у грошовій формі, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг.

Інші одержувачі житлової субсидії, яким вона надається за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зобов’язані щомісяця сплачувати обов’язкову частку платежу. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату такої послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість.

Де можна отримати субсидію в грошовій формі?

Відповідно до п. 18-6 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, пенсіонери отримають ці кошти разом з пенсією. Інші категорії громадян – з 12 березня з паспортом та ІПН в найближчому відділені Ощадбанку

Чому нарахування на житлово-комунальні послуги в повідомлені відрізняються від квитанцій?

Відповідно до п. 4 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, розрахунок субсидій ведеться лише на соціальні норми встановлені Кабінетом Міністрів України.

Чи можливо оформити житлову субсидію за місцем фактичного проживання у разі наявності договору оренди?

Відповідно до п. 8 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Чи може внутрішньо переміщена особа оформити субсидію?

Відповідно до п. 8 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

Чи може бути призначена житлова субсидія на домоволодіння, в якому є декілька власників (особові рахунки розділено)?

Відповідно до абзацу дев'ятого п. 9 Положення "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848, якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім’ї.

Надання пільг

Прошу надати роз’яснення щодо визначення права на пільги членам сімей загиблого (померлого) ветерана війни на житлово-комунальні послуги. Чи залежить пільга від доходу?

Відповідно до постанова Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї», з 01.07.2015 пільги на житлово-комунальні послуги, в тому числі членам сімей загиблого (померлого) ветерана війни, надавались з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні 6 місяців.

З 01.07.2017 пільги даній категорії громадян надаються без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Коли можна звертатись пільговику за пільгою, якщо він звільнився з основного місця працевлаштування?

Пільговик буде мати право на користування пільгами, якщо середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу  за попередні 6 місяців не перевищує  величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу -  2690 грн. (з 01.01.2019).

Який дохід повинен мати пільговик для надання пільг по доходам у 2019 році?

Відповаідно до ст.3 постанова Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 "Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї", починаючи з 01.01.2019 розмір податкової соціальної пільги, який дає право на отримання пільг з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу  за попередні 6 місяців, становить 2690 грн.  

Отримання соціальних допомог та компенсацій

Який розмір компенсації за невикористане санаторно-курортне лікування для осіб з інвалідністю?

Відповідно до п. 4 "Порядку виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 №150, грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки особам з інвалідністю нараховується і виплачується в таких розмірах:

І та ІІ групи - 75 відсотків;

ІІІ групи - 50 відсотків

розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки, що обчислюється з розрахунку 35 відсотків (з округленням до однієї гривні) розміру одного прожиткового мінімуму, щороку встановленого законом
на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність,
з 01.01.2019 у розмірі 1497,00 гривень.

Таким чином середня вартість путівки для виплати особам з інвалідністю внаслідок загального захворювання та з дитинства грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки у 2019 році становить 524,00 грн. відповідно:

І-ІІ групи – 393,00 грн.;

ІІІ групи – 262,00 грн.

Яким чином можна оформити допомогу при народженні дитини, якщо батьки не мають змоги особисто звернутися до органів соціального захисту?

Відповідно до абзацу чотири п. 11 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, заява, може бути подана в електронній формі (зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

Чи можливо звернутися за призначенням державної допомоги сім’ям з дітьми за місцем фактичного проживання?

Відповідно до абзацу п'ятого п. 2 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, призначення і виплата державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюються за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника. Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.

Чи потрібно повертати допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у разі, якщо батько дитини заплатив будь яку суму в період призначення допомоги?

Відповідно до п. 12 "Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме", затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 №189, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв’язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення:

- визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця);

- повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення.

Чи може бути призначена допомога дитині померлого годувальника як неповнолітній особі, яка знаходиться в слідчому ізоляторі?

Відповідно до абзацу дев'ятнадцятого п. 10 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд", затвердженого постановою КМУ від 02.04.2005 №261, якщо особа, якій призначається соціальна допомога, не досягла повноліття або є недієздатною, допомога може бути призначена на підставі заяви, поданої батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками за місцем їх проживання (реєстрації), представниками закладів (органів опіки та піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою, за місцезнаходженням таких закладів (місцем проживання особи). 

На які виплати одночасно мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю?

У разі, коли особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до ст. 1 Закону України ”Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, затвердженого від 16.11.2000 № 2109-III, ці виплати з 01.01.2006 призначаються одночасно.

Кому та у яких розмірах призначається компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги?

Відповідно до п. 1, 2 "Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги", затвердженого постановою КМУ від 29.04.2004 №558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються  соціальними службами), компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах:

15 % - фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю I групи;

10 % - фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, особам з інвалідністю II групи та дітям з інвалідністю;

7 % - фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю III групи та хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

     Компенсація фізичним особам, які досягли пенсійного віку, визначеного  статтею 26 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та особам з інвалідністю, що надають соціальні послуги,  призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Чи припиняється виплата отримувачу допомоги при народженні дитини у разі його працевлаштування?

Відповідно до абзацу п'ятого п. 13 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, допомога не припиняється, виплачується у повному обсязі.

Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб

Який строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи?

Відповідно до п. 6 "Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок) довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 (зі змінами та доповненнями), а саме: підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Який термін внутрішньо переміщена особа може бути відсутня за фактичним місцем проживання?

Відповідно до абзацу 8 частини першої  статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», затвердженого 20.10.2014, у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання, не пізніш, як за три дні до дня від’їзду, рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої статті 12 приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Чи може бути призначена щомісячна адресна допомога особі з інвалідністю, яка перемістилася з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не має можливості повернутися до попереднього місця проживання?

Відповідно до п.2 "Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, за рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання.

Як перераховується розмір допомоги у разі зміни складу сім’ї?

Відповідно абзацу дев'ятий п. 3 "Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім’ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Якщо дитина перемістилась з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють, чи може вона самостійно звернутися за призначенням адресної допомоги?

Відповідно п. 3-2 "Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, неповнолітня дитина має право самостійно звернутися за призначенням грошової допомоги.

Малолітній дитині допомога призначається на підставі заяви:

- баби, діда, повнолітніх сестри, брата, мачухи, вітчима, які безпосередньо здійснюють догляд за дитиною без спеціальних на те повноважень;

- інших осіб, яким батьки передали дитину на виховання, - у разі надання заяви батьків щодо отримання такої допомоги, справжність підпису на якій має бути засвідчена нотаріально;

- служби у справах дітей, якщо догляд за дитиною, яка залишилася без батьківського піклування, тимчасово здійснюється родичами або іншими особами (сусідами, знайомими), з якими у неї на момент залишення без батьківського піклування склалися близькі стосунки, за рішенням служби у справах дітей відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).

Чи правомірними є перевірки внутрішньо переміщених осіб для отримання ними соціальних виплат?

Для того, щоб внутрішньо переміщеній особі призначили (відновили) соціальну виплату, вона має подати відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання / перебування. Відповідно п. 6 "Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 №365, працівники органів соціального захисту здійснюють перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи.

Внутрішньо преміщена особа є безробітною та бажає отримувати адресну допомогу, при цьому є працездатною та стоїть на обліку в центр зайнятості. Як довго вона може отримувати адресну допомогу?

Відповідно до п. 7 "Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період – припиняється.

При внесенні на облік до центру зайнятості особа отримує статус безробітної , тому вона не може вважатися працевлаштованою, доки не влаштується на роботу і, відповідно, не буде знята з обліку в центрі зайнятості.

Чи можливо для видачі довідки внутрішньо переміщеної особи за допомогою табеля навчальних досягнень та відвідування школи учнем підтвердити факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення?

Відповідно абзацу другому п. 4 "Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №509, табель навчальних досягнень учня може бути підставою у разі його видачи за навчальні роки 2013/2014. Табель  повинен бути підписаний та завірений печаткою, дійсною на території України.

Отримання посвідчень

Чи має право на отримання бланка-вкладки до посвідчення учасникам бойових дій, особа, яка є учасником бойових дій в Афганістані та якій виповнилося 85 років?

Відповідно до положення "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, бланк-вкладка видається учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ і ІІІ групи лише з числа учасників бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше.

Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС

Чи передбачено забезпечення безоплатними санаторно-курортними путівками громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 2?

Відповідно до п.3 "Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою КМУ від 23 листопада 2016р. №854, безоплатними санаторно-курортними путівками забезпечуються громадяни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1, та діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Забезпечення санаторно-курортними путівками громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 2 чинним законодавством не передбачене.

До якого часу дійсні посвідчення старого зразка у осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?

Відповідно до "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян", затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2018 року №551, заміну посвідчень у зв’язку із затвердженням нових зразків передбачено провести до 1 січня 2020 року. Всі посвідчення видані раніше є дійсним до заміни їх в установленому порядку.

Санаторне-курортне лікування окремих категорій громадян

Який перелік санаторно-курортних закладів, в яких може надаватись послуга щодо санаторно-курортного лікування?

Для осіб, які перебувають на обліку щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням, до санаторіїв сфери управління Мінсоцполітики відносяться:

  • «Салют» м. Одеса для оздоровлення за профілем «Неврологія», «опорно-рухова система», «органи дихання»;
  • «Перемога» Київська обл. для оздоровлення за профілем «кардіологія», «органи дихання»;
  • «Слава» м. Миргород для оздоровлення за профілем «органи травлення», «ендокринна система»;
  • «Батьківщина» м. Трускавець для оздоровлення за профілем «урологія».

Для осіб, які перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням шляхом укладання договорів на відшкодування вартості санаторно-курортного лікування – будь-який санаторно-курортний заклад України, який має відповідну ліцензію щодо надання послуг санаторно-курортного лікування за умови надання згоди на укладання відповідного договору таким закладом.

Гранична вартість санаторно-курортної путівки в 2019 році складає 8760 грн. Компенсація за невикористане санаторно-курортне лікування складає 524 грн. Чому саме така виплата?

Розмір середньої вартості за путівку для виплати грошової компенсації особам з інвалідністю встановлюється "Порядком виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування", затвердженого постановою КМУ від 07.02.2007р №150.

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації

Де саме можна ознайомитись з переліком вітчизняних підприємств, які виробляють технічні засоби реабілітації, каталогом технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення

З переліком вітчизняних підприємств, які виробляють технічні засоби реабілітації, можливо ознайомитись на сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням https://www.msp.gov.ua/news/10513.html

Електронний  каталог-класифікатор технічних та інших засобів реабілітації розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням http://wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs

Що входить до переліку технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення?

Відповідно до п. 2 "Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів", затвердженого постановою КМУ від 05.04.2012 р.№321, до технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення належать:

- протезно-ортопедичні вироби, в тому числі ортопедичне взуття;

- спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;

- засоби для пересування;

- допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;

- меблі та оснащення;

- спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Перелік технічних та інших засобів реабілітації, за які за бажанням особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи або їх законних представників виплачується компенсація за їх придбання?

Відповідно до п. 2 "Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів", затвердженого постановою КМУ від 05.04.2012 р.№321, до технічних та інших засобів реабілітації, за які, за бажанням, особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи або їх законних представників виплачується компенсація, належать:

- допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;

- спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією;

- протези молочної залози, ліфи для кріплення протезів молочної залози, в тому числі спеціальні ліфи для занять фізичною культурою і плаванням (купальник), ортези на верхні кінцівки, зокрема компресійні рукави при лімфодемі;

- друге крісло колісне.

Чому діти з інвалідністю, у яких змінилися антропометричні дані, не встигають отримати чотири пари взуття на рік?

Відповідно до абзацу 3 п. 37 "Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації", затвердженого постановою КМУ від 05.04.2012р. №321, довідка ЛКК про зміну антропометричних даних може бути подана не раніше, ніж через 2 місяці з дати останньої видачі взуття.