Skip to main content

Призначення субсидій на житлово-комунальні послуги

Які домогосподарства мають право на призначення житлової субсидії, якщо у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства є особи, які перебувають за кордоном?

Відповідно до п. 20 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, житлова субсидія може бути призначена за рішенням комісії, якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.

У разі яких змін подаються нові заява та декларація?

Відповідно до п.п. 14, 78, 80 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.  № 848, деякими домогосподарствами подаються нові заява та декларація.  
А саме домогосподарствами:

  • у складі яких є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:
  1. за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
  2. нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
  3. ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
  • у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
  • які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
  • які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг), призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
Чи враховується дохід отриманий самозайнятою особою при розрахунку субсидії?

Відповідно до абзацу вісімнадцять п. 40 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848, не враховується, якщо самозайнята особа є фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування і є платником єдиного податку 1-3 груп.

Чи враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання?

Відповідно до п. 24 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р.№848, не враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти.

Чи має право на субсидію особа, яка працює лише два місяці перед зверненням?

Відповідно до абзацу шостого п. 17 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848, особа, яка на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія, має право звернутись на коміссію.

Хто і за яких умов має право на призначення субсидії на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла?

Відповідно до п.п. 10, 11 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848,  окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, а також дитячим будинкам сімейного типу можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі – понаднормова площа житла).

До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать:

  • особи, які не досягли повноліття;
  • громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також ті, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років;
  • громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;
  • громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Чи можливо перерахувати раніше призначену житлову субсидію у разі звільнення з роботи працюючого пенсіонера?

Відповідно до п. 93 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848, перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача непрацюючим пенсіонерам з місяця звернення, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати.

Який платіж необхідно сплачувати отримувачам житлової субсидії?

Відповідно до п. 108 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995р. № 848, громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.

Де можна отримати субсидію в грошовій формі?

Відповідно до п. 115 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, виплата житлових субсидій у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок громадянина, якому призначено житлову субсидію, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта».

Чому нарахування на житлово-комунальні послуги в повідомлені відрізняються від квитанцій?

Відповідно до п. 5 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р.№848, розрахунок субсидій ведеться лише на соціальні норми встановлені Кабінетом Міністрів України.

Чи можливо оформити житлову субсидію за місцем фактичного проживання у разі наявності договору оренди?

Відповідно до п. 22 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі – орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Чи може внутрішньо переміщена особа оформити субсидію?

Відповідно до п. 22 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

Чи може бути призначена житлова субсидія на домоволодіння, в якому є декілька власників (особові рахунки розділено)?

Відповідно до абзацу дев’ятого п. 27 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім’ї.

Надання пільг

Куди подавати заяву на пільги

Документи на оформлення пільг на оплату ЖКП громадяни, можуть подати  до територіальних органів Пенсійного фонду України або до органу соціального захисту населення.

Куди звертатися для вирішення питань про призначення та виплати пільг

Призначення та виплату житлової субсидії, пільг на оплату ЖКП з 01.01.2023 здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.

Монетизація пільг

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг їх одержувачам з січня 2023 року надаються виключно у грошовій готівковій формі. Кошти перераховуватиме Пенсійний фонд України.

▪️Людина відтепер може отримати «на руки» свої гроші й, зекономивши енергоресурси, витратити заощаджене на інші потреби. Таким чином буде підвищена мотивація громадян до енергоощадження.

▪️Пенсіонерам, які до грудня 2022 року отримували пільги у грошовій безготівковій формі, виплата здійснюватиметься шляхом перерахування коштів на їх пенсійні рахунки в уповноважених банках або через відділення Укрпошти, де людина одержує пенсію.

▪️Пільговикам, які не є пенсіонерами, кошти на виплату пільг перераховуються на їх поточні рахунки, відкриті ПФУ в Ощадбанку.

▪️Про відкриття рахунку в банку органи Пенсійного фонду України інформують пільговика.

▪️Щоб одержати кошти з такого рахунку, потрібно особисто звернутися до Ощадбанку для укладення договору про відкриття банківського рахунку.

▪️Якщо ж пільговик бажає отримувати кошти на рахунок в іншому банку або через відділення Укрпошти, він має звернутися з відповідною заявою до органу ПФУ.

▪️Пільговики, які отримають пільгу у грошовій готівковій формі, зобов’язані самостійно сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги.

В Україні спростили порядок призначення та виплати пільг, запровадивши екстериторіальний принцип надання цих видів соціальної підтримки через установи Пенсійного фонду.

Отримання соціальних допомог та компенсацій

Який розмір компенсації за невикористане санаторно-курортне лікування для осіб з інвалідністю?

Відповідно до п. 4 “Порядку виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. №150, грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки особам з інвалідністю нараховується і виплачується в таких розмірах:

І та ІІ групи – 75 відсотків;

ІІІ групи – 50 відсотків

розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки, що обчислюється з розрахунку 35 відсотків (з округленням до однієї гривні) розміру одного прожиткового мінімуму, щороку встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність.

Яким чином можна оформити допомогу при народженні дитини, якщо батьки не мають змоги особисто звернутися до органів соціального захисту?

Відповідно до абзацу чотири п. 11 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, заява, може бути подана в електронній формі (зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

Чи можливо звернутися за призначенням державної допомоги сім’ям з дітьми за місцем фактичного проживання?

Відповідно до абзацу п’ятого п. 2 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, призначення і виплата державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюються за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника. Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.

Чи потрібно повертати допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у разі, якщо батько дитини заплатив будь яку суму в період призначення допомоги?

Відповідно до п. 12 “Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. №189, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв’язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення:

– визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця);

– повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення.

Чи може бути призначена допомога дитині померлого годувальника як неповнолітній особі, яка знаходиться в слідчому ізоляторі?

Відповідно до абзацу дев’ятнадцятого п. 10 “Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 р. №261, якщо особа, якій призначається соціальна допомога, не досягла повноліття або є недієздатною, допомога може бути призначена на підставі заяви, поданої батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками за місцем їх проживання (реєстрації), представниками закладів (органів опіки та піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою, за місцезнаходженням таких закладів (місцем проживання особи). 

На які виплати одночасно мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю?

У разі, коли особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до ст. 1 Закону України ”Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, затвердженого від 16.11.2000 р. № 2109-III, ці виплати з 01.01.2006 призначаються одночасно.

Кому та у яких розмірах призначається компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги?

Відповідно до п. 1, 2 “Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються  соціальними службами), компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах:

15 % – фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю I групи;

10 % – фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, особам з інвалідністю II групи та дітям з інвалідністю;

7 % – фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю III групи та хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

Компенсація фізичним особам, які досягли пенсійного віку, визначеного  статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та особам з інвалідністю, що надають соціальні послуги,  призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Чи припиняється виплата отримувачу допомоги при народженні дитини у разі його працевлаштування?

Відповідно до абзацу п’ятого п. 13 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, допомога не припиняється, виплачується у повному обсязі.

Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб

Допомога на проживання для внутрішньо переміщених осіб

1.Зміни правил призначення виплат ВПО

З 1 серпня допомога продовжується автоматично на один шестимісячний період для ВПО, які вже отримували допомогу на проживання, без додаткового звернення, за виключенням ВПО, які:

  • перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
  • повернулися до покинутого місця проживання.
  • відбувають покарання в місцях позбавлення волі. 

З 1 вересня виплата допомоги продовжиться для зазначених ВПО з урахуванням майнового стану внутрішньо переміщеної особи.

2.Які критерії майнового стану застосовуватимуться з 1 вересня 2023 року?

З 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється  внутрішньо переміщеним особам, які отримували допомогу відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, якщо такі ВПО після вступу в силу постанови: 

  1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше  5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;
  2. придбали на суму більше 100 тис. грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
  3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;
  4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;
  5. мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.

3.Який розмір допомоги?

  • для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. грн;
  • для інших осіб ‒ 2 тис. грн.

4.Чи може бути продовжено строк перебування ВПО за кордоном понад 30 днів, і при цьому не буде втрачено право на виплату допомоги? 

Так, якщо на то в особи є поважні причини. Зокрема, до 30-денного періоду перебування за кордоном не  включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони. Також, не включатимуться дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім’ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах, у зв’язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити такі обставини документально.

5. Чи можуть мені відмовити у продовженні допомоги і як я про це дізнаюсь?

Відмова особі у продовженні допомоги можлива, якщо  людина понад 30 днів перебуває за кордоном або повернулась до базового місця проживання. Про відмову у продовженні виплат після 1 серпня 2023 р. отримувача буде повідомлено або органом соціального захисту населення, який її призначає (поштою чи електронною поштою), або – за технічної можливості – засобами мобільного зв’язку чи засобами електронного сповіщення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

6.Як перевірятиметься мій майновий стан?

Майновий стан заявників перевірятиме Міністерство фінансів відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Міністерство фінансів перевіряє інформацію щодо кожної особи використовуючи державні реєстри, бази даних та інформацію наявну в банківських установах. За результатами верифікації Мінфін надає  рекомендації щодо того, чи має бути продовжено чи припинено виплату, чи, наприклад, уточнено певну інформацію щодо отримувачів. За результатами Рекомендацій орган соціального захисту повідомляє засобами електронного зв’язку щодо припинення виплати та її причину. У разі невідповідності інформації отримувач допомоги може принести відповідні підтверджуючі документи та виплата буде поновлена.

7.Яким чином перевірятимуть, що я знаходжусь за кордоном?

Факт знаходження громадянина за кордоном перевіряється Міністерством фінансів спільно з Держприкордонслужбою, через інформацію, яка міститься в державних реєстрах. 

Для перепризначення допомоги на проживання принциповим є факт тривалої відсутності особи в межах України, факт отримання допомоги за кордоном додатково не відслідковується.

8.Чи можна оскаржити прийняте рішення про відмову у продовжені виплат на проживання для ВПО?

Рішення органу соціального захисту населення може бути оскаржено до Нацсоцслужби  або у судовому порядку

9. У яких випадках виплати можуть бути продовжено ще на 6 місяців? Які для цього мають бути причини?

Для тих ВПО, які вперше звернуться по отримання допомоги після 1 серпня 2023 року, допомога може бути призначена на другий шестимісячний період за зверненням, якщо, наприклад: середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує розміру чотирьох розмірів мінімальної зарплати;  або у складі сім’ї є діти з інвалідністю, особи з інвалідністю, або особи працездатного віку, які доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку (включно);  чи громадяни мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними та ін.

10.Хто з членів родини матиме право на призначення допомоги на проживання для ВПО?    

Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: 

  • які перемістилися (повторно перемістились) з територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції 
  • у яких житло зруйноване або непридатне для проживання,  та інформація про яке внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
  • дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО.

11.Якщо у складі сім’ї відбулися зміни, чи перераховуватиметься розмір допомоги?

Якщо у складі сім’ї, якій призначено допомогу, відбулися зміни, розмір допомоги перераховується. Перерахунок відбувається з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін:

  •  за заявою уповноваженої особи 
  • або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та / або за результатами перевірки Мінфіном. 

Заяву про зміни у складі сім’ї уповноважена особа може надіслати поштою або електронною поштою органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

12.Якщо я повертаюсь з-за кордону, чи матиму право на отримання або повернення права на виплату?

При поверненні з-за кордону сім’я матиме право на допомогу з місяця подання відповідної заяви після повернення, на загальних підставах.

13.Я отримую допомогу. Чи отримає допомогу моя народжена після 24.02.2022 дитина?

Якщо у ВПО, яка отримує допомогу, народилася дитина після 24.02.2022, допомога на таку дитину призначається.  

Крім того, якщо дитина народилась після 24.02.2022, але до набрання чинності цією постановою і орган соціального захисту населення допомогу не призначив, допомога нараховується з дати звернення за нею з автоматичним продовженням її з 1 серпня 2023 року.

14.Перебуваю за кордоном з початку війни, чи буду отримувати виплати?

Допомога не призначається у разі перебування заявника на дату звернення за кордоном більш як 30 днів підряд або сумарно більше 60 днів протягом 6 місяців отримання допомоги.

15.Я – студент стаціонару, є ВПО, чи буду продовжувати отримувати допомогу?

Студенти стаціонару, які є ВПО і отримують допомогу, продовжать її отримувати, якщо не мають реєстрації місця проживання в гуртожитках

Отримання посвідчень

Чи має право на отримання бланка-вкладки до посвідчення учасникам бойових дій, особа, яка є учасником бойових дій в Афганістані та якій виповнилося 85 років?

Відповідно до положення “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302, бланк-вкладка видається учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ і ІІІ групи лише з числа учасників бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше.

Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС

Чи передбачено забезпечення безоплатними санаторно-курортними путівками громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 2?

Відповідно до п.3 “Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 р. №854, безоплатними санаторно-курортними путівками забезпечуються громадяни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1, та діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Забезпечення санаторно-курортними путівками громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 2 чинним законодавством не передбачене.

До якого часу дійсні посвідчення старого зразка у осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?

Відповідно до “Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян“, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551, заміну посвідчень у зв’язку із затвердженням нових зразків передбачено провести до 1 січня 2020 року. Всі посвідчення видані раніше є дійсним до заміни їх в установленому порядку.

Санаторне-курортне лікування окремих категорій громадян

Який перелік санаторно-курортних закладів, в яких може надаватись послуга щодо санаторно-курортного лікування?

Для осіб, які перебувають на обліку щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням, до санаторіїв сфери управління Мінсоцполітики відносяться:

  • «Салют» м. Одеса для оздоровлення за профілем «Неврологія», «опорно-рухова система», «органи дихання»;
  • «Перемога» Київська обл. для оздоровлення за профілем «кардіологія», «органи дихання»;
  • «Слава» м. Миргород для оздоровлення за профілем «органи травлення», «ендокринна система»;
  • «Батьківщина» м. Трускавець для оздоровлення за профілем «урологія».

Для осіб, які перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням шляхом укладання договорів на відшкодування вартості санаторно-курортного лікування – будь-який санаторно-курортний заклад України, який має відповідну ліцензію щодо надання послуг санаторно-курортного лікування за умови надання згоди на укладання відповідного договору таким закладом.

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації

Де саме можна ознайомитись з переліком вітчизняних підприємств, які виробляють технічні засоби реабілітації, каталогом технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення

З переліком вітчизняних підприємств, які виробляють технічні засоби реабілітації, можливо ознайомитись на сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням https://www.msp.gov.ua/news/10513.html

Електронний  каталог-класифікатор технічних та інших засобів реабілітації розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням http://wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs

Що входить до переліку технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення?

Відповідно до п. 2 “Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 р. №321, до технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення належать:

– протезно-ортопедичні вироби, в тому числі ортопедичне взуття;

– спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;

– засоби для пересування;

– допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;

– меблі та оснащення;

– спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Перелік технічних та інших засобів реабілітації, за які за бажанням особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи або їх законних представників виплачується компенсація за їх придбання?

Відповідно до п. 2 “Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів”, затвердженого постановою КМУ від 05.04.2012 р. №321, до технічних та інших засобів реабілітації, за які, за бажанням, особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи або їх законних представників виплачується компенсація, належать:

– допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;

– спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією;

– протези молочної залози, ліфи для кріплення протезів молочної залози, в тому числі спеціальні ліфи для занять фізичною культурою і плаванням (купальник), ортези на верхні кінцівки, зокрема компресійні рукави при лімфодемі;

– друге крісло колісне.

Чому діти з інвалідністю, у яких змінилися антропометричні дані, не встигають отримати чотири пари взуття на рік?

Відповідно до абзацу 3 п. 37 “Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 р. №321, довідка ЛКК про зміну антропометричних даних може бути подана не раніше, ніж через 2 місяці з дати останньої видачі взуття.