Призначення субсидій на житлово-комунальні послуги
Відповідно до п. 20 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, житлова субсидія може бути призначена за рішенням комісії, якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.
Відповідно до п.п. 14, 78, 80 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, деякими домогосподарствами подаються нові заява та декларація.
А саме домогосподарствами:
- у складі яких є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:
- за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
- у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
- які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
- які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг), призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
Відповідний перелік країн розміщено на веб-сайті Мінсоцполітики у розділі «Міжнародна діяльність» у закладці «Міжнародне співробітництво» за посиланням «Перелік міжнародних договорів».
Відповідно до Розділу II «Двосторонні міждержавні договори» та Розділу III «Міжурядові договори» зазначеного переліку міжнародних договорів станом на 15.11.2018 чинними є договори про соціальне забезпечення з такими країнами: Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Монголія, Португалія, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія, Азербайджан, Білорусь, Вірменія, В’єтнам, Грузія, Молдова, Росія. Цей перелік може змінюватися.
Відповідно до абзацу вісімнадцять п. 40 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848, не враховується, якщо самозайнята особа є фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування і є платником єдиного податку 1-3 груп.
Відповідно до п. 24 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р.№848, не враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти.
Відповідно до абзацу шостого п. 17 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848, особа, яка на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія, має право звернутись на коміссію.
Відповідно до п.п. 10, 11 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, а також дитячим будинкам сімейного типу можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі – понаднормова площа житла).
До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать:
- особи, які не досягли повноліття;
- громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також ті, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років;
- громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
- громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;
- громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Відповідно до п. 93 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848, перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача непрацюючим пенсіонерам з місяця звернення, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати.
Відповідно до п. 108 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995р. № 848, громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.
Відповідно до п. 115 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, виплата житлових субсидій у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок громадянина, якому призначено житлову субсидію, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта».
Відповідно до п. 5 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р.№848, розрахунок субсидій ведеться лише на соціальні норми встановлені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 22 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі – орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 22 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.
Відповідно до абзацу дев’ятого п. 27 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім’ї.
Надання пільг
1. Чи мають право пільгові категорії громадян подати заяву про перехід на готівкову форму виплат на житлово-комунальні послуги?
З 1 січня 2020 року пільгові категорії українців матимуть право у будь-який час подати заяву про перехід на монетизовану (готівкову грошову) форму виплат на житлово-комунальні послуги. Мінсоцполітики скасовує обмеження, яке не дозволяло українцям податися за “монетизацією” після 15 жовтня (на опалювальний період) і 15 травня (на неопалювальний період).
2. У листопаді мені прийшла платіжка із повним розміром платежу, хоча я пільговик. Раніше в мене була прописана лише частина платежу, відповідно до розміру пільги. Чому так ?
З 1 жовтня 2019 року в Україні запроваджена монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Тепер пільговики можуть отримати кошти у готівковій чи безготівковій формі.
Починаючи з листопада, українці отримують квитанції за комунальні послуги з повним розміром платежу – без урахування пільг.
3. Якими будуть суми виплат пільг для пільговиків ?
З 1 жовтня 2019 року запроваджено новий механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому порядок розрахунку пільги залишається майже незмінним.
Розмір пільги щомісячно розраховує орган соціального захисту населення.
Суму пільги розраховуватимуть, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно з законом. Також на неї впливатимуть ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги та державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування.
4. Як здійснювати оплату комунальних послуг пільговикам, починаючи з листопада 2019 ?
Держава виплачує кошти за пільги кожній людині окремо – видає готівкою або переказує на рахунок Ощадбанку.
Видача у готівковій формі можлива лише за умови, якщо пільговик написав відповідну заяву до органу соцзахисту до 15 жовтня 2019 року.
Пільговик, який отримав готівку, сплачує за спожиті комунальні послуги повну суму платіжки.
Ті пільговики, які не написали заяву на отримання пільги готівкою – мають справу з безготівковим розрахунком.
5. Як здійснити оплату ЖКП, якщо в мене безготівкова форма виплати пільги ?
Якщо у вас безготівкова форма виплати пільг, то частину платежів за вас здійснює АТ “Ощадбанк”, а частину ви сплачуєте самостійно.
Перерахування коштів Ощадбанком надавачам послуг здійснюється у наступній послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.
Тобто зараз Ощадбанк здійснює перерахунок коштів не за пропорційним принципом (коли за кожну послугу проводився розрахунок в рівних відсотках від суми пільги), а за пріоритетним принципом – коли спочатку проводиться оплата за тепло, газ, електроенергію і т.д.
Якщо сума пільги достатня, то сплата всіх послуг здійснюється на 100%. Залишок коштів пільги буде перераховано на наступний місць.
Якщо суми пільги недостатньо, то сплачено буде лише за ті послуги, на які вистачить коштів. А послуги, за які потрібно доплатити – Ощадбанк надішле вам СМС (з розмірами доплати за кожним видом послуги).
Також ви можете зайти у свій особистий кабінет на сайті Ощадбанку, де відображається рух коштів за вашим обліковим записом.
6. А якщо в мене немає мобільного телефону ?
Ви можете надати органу соцзахисту контактний номер телефону будь-якої особи, яка не є пільговиком і яка потім повідомить вас про СМС-повідомлення Ощадбанку.
Ви також можете самостійно проводити розрахунки.
7. Як я можу самостійно проводити розрахунки, якщо я не маю мобільного телефону ?
Ви можете отримати в органі соціального захисту населення розрахунок розміру пільги. Якщо тарифи на ЖКП не змінюються, то щомісячний розмір пільги протягом опалювального періоду буде однаковим.
Тобто, знаючи розмір своєї пільги і пріоритетний принцип оплати Ощадбанка (див. запитання №4), ви можете самостійно вирахувати, скільки і якому надавачу послуг маєте заплатити.
8. Я чув, що новий механізм дозволяє заощадити частину коштів і залишити їх собі. Як це можливо ?
Це залежить від того, у якій формі ви отримуєте виплату пільги: у готівковій чи безготівковій формі.
Якщо у готівковій – після повного розрахунку з надавачами послуг ви можете залишити зекономлену готівку собі.
Якщо у безготівковій – всі зекономлені кошти ви можете отримати лише після завершення опалювального періоду (орієнтовно з червня). СМС про суму зекономлених коштів вам надішле Ощадбанк. Якщо ви маєте рахунок в Ощадбанку, то ці кошти автоматично будуть зараховані на нього. Якщо ви не маєте рахунку – то ви можете його відкрити з червня по грудень поточного року і на нього будуть зараховані ці гроші.
9. Як отримувати кошти пільговикам, котрі не мають відкритого рахунку в Ощадбанку ?
Якщо ви маєте на увазі відсутність банківського рахунку в будь-якому з уповноважених банків, у такому випадку ви будете отримувати безготівкову виплату пільги через Ощадбанк. Орган соцзахисту самостійно надасть всю інформацію Ощадбанк, який автоматично створює обліковий запис одержувача пільг, на який нараховуються кошти, та інформує пільговика шляхом надсилання смс-повідомлень.
10. Якщо я не хочу працювати з Ощадбанком, можна обрати якийсь інший банк ?
Зараз Мінсоцполітики працює з 38 уповноваженими банками. Для готівкової форми виплати пільговик може обрати будь-який з них, а також доставку пільги через Укрпошту.
Щоб отримати відповідний сервіс потрібно подати заяву до органу соцзахисту (зазначивши всі банківські реквізити). Таку заяву можна подавати двічі на рік: до 15 жовтня (на опалювальний період) та до 15 травня (на неопалювальний).
Для безготівкової форми виплат Ощадбанк є єдиним варіантом на сьогодні.
11. Чи можна у разі смерті пільговика виплатити кошти за останній місяць життя безготівково ?
Не можна. Перехід з готівкової форми надання пільг на безготівкову здійснюється лише за заявою пільговика.
12. Якщо я оплатив комуналку, не дочекавшись СМС від Ощадбанку ?
Якщо мова йде про безготівкову форму монетизації, то всі зекономлені вами кошти ви зможете отримати влітку. Якщо виникне ситуація, коли ви сплатили рахунки, не дочекавшись СМС від Ощадбанку, то на рахунках виникне переплата, яка буде відображена надавачем послуг у квитанціях наступних періодів.
13. Що робити пільговикам, які не подали заяву на “готівкову” монетизацію, а правління ОСББ не хоче підписувати угоду з Ощадбанком ?
Відповідно до норм законодавства, якщо правління ОСББ не уклало договору з АТ “Ощадбанк” для перерахування сум пільг, воно не має права до 1 червня вимагати оплати послуг від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.
АТ “Ощадбанк” може здійснювати переказ коштів на рахунки правління ОСББ (крім виплат на управління багатоквартирним будинком) на підставі договору.
Типову форму договору визначає АТ “Ощадбанк” за погодженням з Мінсоцполітики.
Тобто пільговику, якщо мова йде про безготівкову форму, потрібно дочекатися літа і, отримавши залишок коштів, розрахуватися з надавачем послуг. Виплати на управління багатоквартирним будинком пільговик має сплачувати самостійно кожного місяця. А кошти, які передбачені на сплату цієї послуги перерозподіляються між іншими надавачами послуг за пріоритетним принципом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї», з 01.07.2015 р. пільги на житлово-комунальні послуги, в тому числі членам сімей загиблого (померлого) ветерана війни, надавались з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні 6 місяців.
З 01.07.2017 пільги даній категорії громадян надаються без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
Пільговик буде мати право на користування пільгами, якщо середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу – 2940 грн. (з 01.01.2020).
Відповідно до ст.3 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї”, починаючи з 01.01.2020 р. розмір податкової соціальної пільги, який дає право на отримання пільг з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, становить 2940 грн.
Отримання соціальних допомог та компенсацій
Відповідно до п. 4 “Порядку виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. №150, грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки особам з інвалідністю нараховується і виплачується в таких розмірах:
І та ІІ групи – 75 відсотків;
ІІІ групи – 50 відсотків
розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки, що обчислюється з розрахунку 35 відсотків (з округленням до однієї гривні) розміру одного прожиткового мінімуму, щороку встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2020 у розмірі 1638,00 гривень.
Таким чином середня вартість путівки для виплати особам з інвалідністю внаслідок загального захворювання та з дитинства грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки у 2020 році становить 573 грн. відповідно:
І-ІІ групи – 430 грн.;
ІІІ групи – 287 грн.
Відповідно до абзацу чотири п. 11 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, заява, може бути подана в електронній формі (зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Відповідно до абзацу п’ятого п. 2 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, призначення і виплата державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюються за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника. Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.
Відповідно до п. 12 “Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. №189, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв’язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення:
– визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця);
– повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення.
Відповідно до абзацу дев’ятнадцятого п. 10 “Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 р. №261, якщо особа, якій призначається соціальна допомога, не досягла повноліття або є недієздатною, допомога може бути призначена на підставі заяви, поданої батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками за місцем їх проживання (реєстрації), представниками закладів (органів опіки та піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою, за місцезнаходженням таких закладів (місцем проживання особи).
У разі, коли особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до ст. 1 Закону України ”Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, затвердженого від 16.11.2000 р. № 2109-III, ці виплати з 01.01.2006 призначаються одночасно.
Відповідно до п. 1, 2 “Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах:
15 % – фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю I групи;
10 % – фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, особам з інвалідністю II групи та дітям з інвалідністю;
7 % – фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю III групи та хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.
Компенсація фізичним особам, які досягли пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та особам з інвалідністю, що надають соціальні послуги, призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу п’ятого п. 13 “Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, допомога не припиняється, виплачується у повному обсязі.
Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб
Відповідно до п. 6 “Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 (зі змінами та доповненнями, далі – Порядок) довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. (зі змінами та доповненнями), а саме: підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Відповідно до абзацу 8 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», затвердженого 20.10.2014р., у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання, не пізніш, як за три дні до дня від’їзду, рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої статті 12 приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Відповідно до п.2 “Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, за рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання.
Відповідно до абзацу 9 п. 3 “Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім’ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Відповідно п. 3-2 “Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, неповнолітня дитина має право самостійно звернутися за призначенням грошової допомоги.
Малолітній дитині допомога призначається на підставі заяви:
– баби, діда, повнолітніх сестри, брата, мачухи, вітчима, які безпосередньо здійснюють догляд за дитиною без спеціальних на те повноважень;
– інших осіб, яким батьки передали дитину на виховання, – у разі надання заяви батьків щодо отримання такої допомоги, справжність підпису на якій має бути засвідчена нотаріально;
– служби у справах дітей, якщо догляд за дитиною, яка залишилася без батьківського піклування, тимчасово здійснюється родичами або іншими особами (сусідами, знайомими), з якими у неї на момент залишення без батьківського піклування склалися близькі стосунки, за рішенням служби у справах дітей відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
Для того, щоб внутрішньо переміщеній особі призначили (відновили) соціальну виплату, вона має подати відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання / перебування. Відповідно п. 6 “Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365, працівники органів соціального захисту здійснюють перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 7 “Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період – припиняється.
При внесенні на облік до центру зайнятості особа отримує статус безробітної , тому вона не може вважатися працевлаштованою, доки не влаштується на роботу і, відповідно, не буде знята з обліку в центрі зайнятості.
Відповідно абзацу другому п. 4 “Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи“, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509, табель навчальних досягнень учня може бути підставою у разі його видачи за навчальні роки 2013/2014. Табель повинен бути підписаний та завірений печаткою, дійсною на території України.
Отримання посвідчень
Відповідно до положення “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302, бланк-вкладка видається учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ і ІІІ групи лише з числа учасників бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше.
Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС
Відповідно до п.3 “Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 р. №854, безоплатними санаторно-курортними путівками забезпечуються громадяни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1, та діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.
Забезпечення санаторно-курортними путівками громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 2 чинним законодавством не передбачене.
Відповідно до “Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян“, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551, заміну посвідчень у зв’язку із затвердженням нових зразків передбачено провести до 1 січня 2020 року. Всі посвідчення видані раніше є дійсним до заміни їх в установленому порядку.
Санаторне-курортне лікування окремих категорій громадян
Для осіб, які перебувають на обліку щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням, до санаторіїв сфери управління Мінсоцполітики відносяться:
- «Салют» м. Одеса для оздоровлення за профілем «Неврологія», «опорно-рухова система», «органи дихання»;
- «Перемога» Київська обл. для оздоровлення за профілем «кардіологія», «органи дихання»;
- «Слава» м. Миргород для оздоровлення за профілем «органи травлення», «ендокринна система»;
- «Батьківщина» м. Трускавець для оздоровлення за профілем «урологія».
Для осіб, які перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням шляхом укладання договорів на відшкодування вартості санаторно-курортного лікування – будь-який санаторно-курортний заклад України, який має відповідну ліцензію щодо надання послуг санаторно-курортного лікування за умови надання згоди на укладання відповідного договору таким закладом.
Розмір середньої вартості за путівку для виплати грошової компенсації особам з інвалідністю встановлюється “Порядком виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. №150.
Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації
З переліком вітчизняних підприємств, які виробляють технічні засоби реабілітації, можливо ознайомитись на сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням https://www.msp.gov.ua/news/10513.html
Електронний каталог-класифікатор технічних та інших засобів реабілітації розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням http://wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs
Відповідно до п. 2 “Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 р. №321, до технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення через органи соціального захисту населення належать:
– протезно-ортопедичні вироби, в тому числі ортопедичне взуття;
– спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
– засоби для пересування;
– допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
– меблі та оснащення;
– спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.
Відповідно до п. 2 “Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, переліків таких засобів”, затвердженого постановою КМУ від 05.04.2012 р. №321, до технічних та інших засобів реабілітації, за які, за бажанням, особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи або їх законних представників виплачується компенсація, належать:
– допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
– спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією;
– протези молочної залози, ліфи для кріплення протезів молочної залози, в тому числі спеціальні ліфи для занять фізичною культурою і плаванням (купальник), ортези на верхні кінцівки, зокрема компресійні рукави при лімфодемі;
– друге крісло колісне.
Відповідно до абзацу 3 п. 37 “Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 р. №321, довідка ЛКК про зміну антропометричних даних може бути подана не раніше, ніж через 2 місяці з дати останньої видачі взуття.